Z nami wyczyścisz każdą powierzchnię!

Mycie elewacji


Potrzeba mycia elewacji bywa potocznie odbierana jako coś co może w sposób krytyczny wpłynąć na jej stan. Takie podejście wynika z mylnego wyobrażenia, że ciśnieniowe mycie elewacji uszkodzi strukturę ściany; tj. tynku bądź cegły. Nie jest to prawdą, regulacja natężenia strumienia wody i odpowiednie dysze myjek ciśnieniowych plus wiedza i doświadczenie umożliwiają komfortowe rozprowadzenie wody z detergentem. Po takim zabiegu elewacja będzie wyglądała jak świeżo malowana.

Mycie elewacji

Moja elewacja jakoś brudniej wygląda niż u sąsiada

Na wpływ stopnia zanieczyszczenia elewacji ma wiele czynników. M. in. odległość położenia od ruchliwej ulicy, co za tym idzie spalin samochodowych czy obecność zakładów produkcji przemysłowej emitujących zanieczyszczone opary. Pleśnie, grzyby- czyli położenie blisko lasu. Znaczenie mają także parametry tynku na elewacji która ma być czyszczona. Większą podatność na zabrudzenia wykazują tynki o chropowatej powierzchni niż te o powierzchni gładkiej. Znaczenie ma również jego wsiąkliwość, złudne mogą być więc nasze nadzieje na spłukanie zanieczyszczeń przez deszcz. Najbardziej podatne na zabrudzenia są tynki z grupy tynków mineralnych. Tu trzeba zauważyć aby absolutnie podczas mycia elewacji pokrytej takim tynkiem nie stosować szczotek- może dojść do uszkodzenia warstw. Z kolei tynk typu baranek czy o kamyczkowej strukturze jest bardziej odporny na zabrudzenia i łatwiejszy w myciu. Tynki, które są najbardziej odporne na zabrudzenia to tynki z rodziny tynków polimerowych. Ze względu na swoje właściwości są one również bardziej odporne na osad biologiczny. Tutaj chcę podkreślić, aby nie mieszać różnych rodzajów tynków, ponieważ odznaczając się różnym poziomem wsiąkliwości na naszej elewacji mogą pojawić się brzydkie plamy.

Mycie elewacji

Ale ja mam elewację z cegły/ klinkieru.

Zadbana elewacja wykonana z cegły powinna wytrzymać bez konieczności przedwczesnego remontowania i zdobić dany obiekt przez co najmniej kilkadziesiąt lat. Wybór odpowiedniego sposobu mycia elewacji zależy od poziomu zanieczyszczenia. Z biegiem czasu cegły brudzą się, wietrzeją, zaprawa wypada i szpeci ściany. W przypadku zwietrzałych cegieł należy dodatkowo uważać aby ich nie uszkodzić. Myjąc elewację klinkierową trzeba uważać, aby przesadnie jej nie przemoczyć. Tutaj korzystamy z wody i/ lub pary pod ciśnieniem. Aby utrwalić efekt ważna jest impregnacja. Zabieg ten zmieni barwę naszej elewacji i zabezpieczy ją. Nasza firma mycie elewacji klinkierowej przeprowadza w temperaturze otoczenia przynajmniej +5-6ºC, co również ma swoje uzasadnienie. Usuwamy wszelkie wykwity, plamy, pozostałości murarskiej zaprawy.

Jak wygląda mycie elewacji

Jest to zależne z jakim rodzajem elewacji mamy do czynienia, oto przykłady najpopularniejszych typów elewacji: wykonanych z tynku (np. silikonowe, silikatowe, akrylowe, cementowo- wapienne, mineralne itd.); z różnego rodzaju kamienia: granitu, trawertyny, wapienia, piaskowca czy dolomitu; cegły: np. elewacja klinkierowa. Poza tymi najpopularniejszymi istnieją również elewacje szklane, drewniane, wykonane z płyt elewacyjnych, ekrany akustyczne i inne. Użyta metoda zależy również jak długo elewacja nie była czyszczona. Zależy to także od tego z jakimi zabrudzeniami mamy do czynienia. Czy jest to kurz, pyły, osady spalinowe czy może grzyby, mchy lub porosty. Zawsze musimy dobrać odpowiednią metodę. Inaczej wygląda czyszczenie klinkieru a inaczej elewacji otynkowanej. Jeśli mamy jakieś wątpliwości to najlepiej zasięgnąć porady specjalistów. Tu odsyłam do zapoznania się z naszą ofertą.

Przed przystąpieniem do mycia elewacji trzeba sprawdzić stan jej nawierzchni. Woda pod ciśnieniem nie wybaczy nam szczelin, szpar i ubytków w tynku/ styropianie. Wszelkie niedociągnięcia i wady muszą zostać naprawione. Jako że mycie elewacji to również praca wysokościowa trzeba posiadać odpowiednie drabiny/ rusztowania które w stabilny sposób zapewnią bezpieczeństwo.

W przypadku nalotu kurzu na elewacji może wystarczyć zabieg mycia przeprowadzony wodą. Jednak zbyt zintensyfikowane szorowanie np. szczotką ryżową może doprowadzić do uszkodzenia tynku.

Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku skorzystania z ciepłej/gorącej wody. Potencjalnie znacznie zmniejsza to czas potrzebny na mycie elewacji i lepiej się sprawdza w przypadku tłustych zabrudzeń. Jednak takie rozwiązanie wiąże się z ryzykiem pojawienia się odkształceń i pęknięć.

Najskuteczniejsze okazują się być myjki ciśnieniowe. Posiadając mniejszą- do domowego użytku myjkę ciśnieniową- z zabrudzeniami możemy spróbować poradzić sobie sami. Najważniejsze jest regularne podejście do sprawy. Zabieg powinien być wykonywany okresowo (co 2 lata).

W przypadku zabrudzeń, które nawarstwiały się przez wiele lat warto skorzystać z pomocy specjalistów. Przemysłowe- profesjonalne myjki ciśnieniowe o dużej mocy są w stanie usunąć zabrudzenia które zalegają na ścianach budynku dłuższy czas.

Podsumowanie

O elewację warto dbać. Okresowe czyszczenie elewacji gwarantuje bardzo dobre wrażenia estetyczne i wyraźnie zwiększa jej żywotność. Przy doborze firmy myjącej elewację warto wypytać ich o wszelkie potrzebne nam szczegóły i czy posiadają odpowiedni sprzęt. Nasza Firma gwarantuje wysoką jakość wykonania powierzonych nam zleceń.

Sprawdź naszą ofertę, kliknij tutaj.

mycie elewacji Pomorskie, mycie elewacji Słupsk, mycie elewacji Ustka, mycie elewacji Lębork, mycie elewacji Wejherowo, mycie elewacji Gdańsk, mycie elewacji Gdynia, mycie elewacji Sopot, mycie elewacji Koszalin, mycie elewacji Miastko, mycie elewacji Sławno, mycie elewacji Rumia, mycie elewacji Reda, mycie elewacji Tczew, mycie elewacji Chojnice, mycie elewacji Pruszcz Gdański, mycie elewacji Kartuzy, mycie elewacji Kwidzyn, mycie elewacji Puck, mycie elewacji Bytów, mycie elewacji Kościerzyna, mycie elewacji Malbork, mycie elewacji Człuchów, mycie elewacji Sztum